یکی از مهم ترین مسائلی که یک فرد پیش از انجام کار باید به آن توجه داشته باشد، حفظ ایمنی اعضای بدن است. امروزه فعالیت های کاری بسیار متعددی وجود دارد که می تواند خطرات جدی و صدمات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد. بنابراین استفاده از تجهیزات ایمنی در حین کار مانند دستکش کار، عینک محافظ، کلاه ایمنی، لباس کار و غیره بسیار ضروری است. به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در این مقاله به صورت جامع به بررسی انواع دستکش های کار و کاربرد آن ها بپردازیم، تا بیشتر با کارایی و نحوه انتخاب آن ها آشنا شوید. تا پایان مطالب همراه ما باشید.

انواع دستکش کار

همان طور که می دانید هر شغل و حرفه ای بی خطر نیست و خطرات خاص خودش را دارد، از این رو باید برای هر کاری، دستکش کار مخصوص خریداری شود. دستکش های کار از ویژگی های متفاوتی برخوردار هستند که وجود این تفاوت ها موجب ایجاد انواع مختلفی از دستکش ها می شود. تولید کنندگان در ساخت دستکش های کار از جنس های متفاوتی استفاده می کنند؛ تا هر فرد بتواند بسته به نیاز خود و کارش، یک نوع دستکش مناسب را انتخاب و خریداری کند. هدف تمامی دستکش های کار، محافظت از دست ها در حین انجام کار است، اما به دلیل گستردگی فعالیت ها و احتمال به وجود آمدن خطرات احتمالی، دستکش های بسیار متنوعی تولید شده است. در واقع اگر بخواهیم به بررسی کاربرد دستکش های کار بپردازیم، باید بگوئیم این دستکش ها، از آشپزخانه تا امور صنعتی  مورد استفاده قرار می گیرند. دستکش های ضد برش، آتش نشانی، فلزی، چرمی، ضد الکتریسته، ضد اسید، ضربه گیر، دستکش جوشکاری و دستکش کار با مواد شیمیایی، نمونه هایی از دستکش های کار به شمار می آیند. هنگام انتخاب و خریداری دستکش کار باید یک سری نکات مهم را در نظر داشته باشید، تا از رخ دادن خطرات و صدمات جبران ناپذیر جلوگیری شود. از مهم ترین و اصلی ترین این دستورالعمل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای استفاده از دستکش های کار

از آسیب دست در حین کار جلوگیری می کند: دستکش کار به دلیل طراحی سخت و با دوامی که دارد، از دست ها در مقابل خطرات و صدمات ناشی از کار با دستگاه های مختلف، محافظت می کند. در واقع این نوع دستکش ها با دستکش های معمولی فرق دارند و طوری از دست ها محافظت می کنند که یک دستکش معمولی از پس آن بر نمی آید.

از جذب مواد شیمیایی خطرناک جلوگیری می کند: یک فرد در حین کار ممکن است، دستانش با مواد بسیار خطرناکی در تماس باشد که می تواند باعث ایجاد اثرات شدید در سلامتی او شود. استفاده از دستکش ها مناسب برای محافظت کلی در برابر چنین خطراتی، یک امر ضروری محسوب می شود.

از جراحات شیمیایی و سوختگی ها جلوگیری می کند: وقتی فردی در محیط کاری با مواد شیمیایی خطرناک سر و کار داشته باشد، ممکن است زمان برخورد با مواد شیمیایی، دچار سوختگی شود. اما با استفاده از دستکش های مناسب، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

محافظت از دست ها در برابر تغییر دما: کار کردن در یک محیط کاری با شرایط پیچیده، بسیار سخت و دشوار است‌. در واقع تغییرات دما ، محیط کار را به یک مکان غیر قابل تحمل و دشوار تبدیل می کند. برای این که کارگران بتوانند با چنین تغییراتی کنار بیایند، باید از تجهیزات ایمنی استفاده کنند که یکی از مهم ترین این تجهیزات دستکش کار است.

 

سخن پایانی

همان طور که در مطالب قبلی هم ذکر شد، به کار گیری و استفاده از دستکش کار جهت پیشگیری از آسیب ها و صدمات جبران ناپذیر، یک امر ضروری به شمار می آید. شما باید با توجه به ریسک ها و خطرات موجود در محیط کار، دستکش ایمنی مخصوص کار را انتخاب و استفاده نمایید. سلامتی، یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین دارایی هر فرد محسوب می شود؛ از این رو برای کاهش خطرات احتمالی و افزایش راندمان کارگران، فراهم آوردن تجهیزات ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

بهترین دستکش کار
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید